Příprava maturitního plesu krok za krokem 1. část

A je to tu, vítejte v maturitním ročníku, studenti!

Máte za sebou více než měsíc od začátku školního roku a zkouška z dospělosti se nezadržitelně blíží. Jenže – ještě předtím, než se budete „potit na potítku“, čeká celou vaši třídu i mnoho pěkných chvil a zážitků. Takových, na které budete rádi vzpomínat na třídních srazech. Ať už půjde o společný výlet, stužkovací večírek nebo jinou třídní zábavu. Ovšem prim bude ve vašich vzpomínkách hrát maturitní ples. Rozhodli jsme se vám s tímto nelehkým úkolem pomoct a sepsali jsme do několika bodů kroky, které byste neměli během příprav maturitního plesu opomenout.

 

  1. Místo konání maturitního plesu

    V tomto případě velice často pomáhá studentům vedení školy. Pro pořádání takové společenské události, kterou maturitní ples bezesporu je, se vybírají různé kulturní domy a reprezentativní sály. Ovšem další věci (a že jich není málo), zůstávají na studentech. Stejné to bývá s výběrem termínu, kdy se ples uskuteční – většinou ho mají školy domluvený dlouhou dobu dopředu.

  2. Maturitní výbor

    A hned se podíváme na jednu z nejdůležitějších složek maturitního plesu. Maturitní výbor by měl být první věcí, kterou provedete na vaší cestě za nezapomenutelným maturiťákem. Členi maturitního výboru jsou vaši spolužáci, kteří bývají do této funkce volení. Jejich úkolem je organizace a plánování stěžejních částí plesu. A pokud si myslíte, že vám v maturitním výboru stačí 2 lidé – jste na omylu. Počítejte s tím, že je třeba ustanovit alespoň 4 zodpovědné a pracovité spolužáky.

  3. Finance -  Peníze přece hýbou světem…a do jisté míry také vaším maturitním plesem. Mnoho studentů napadne jako první věc to, že se zkrátka na ples složí celá třída. A značnou část nákladů budete schopni uhradit z prodeje lístků a tomboly. Ovšem promyslete i další možnosti:

  4. Sponzorství

    Jednou může být cesta sponzorská. Spočívá v tom, sehnat si několik sponzorů, kteří Vám se zaplacením některých záležitostí rádi pomohou. Možná budete velice překvapení, kolik firem bude mít o sponzorství vašeho maturitního plesu zájem. Pro každou firmu totiž jde o velice pěknou formu propagace. Například peněžní hotovost za umístění reklamní plachty v sále, během vašeho plesu. V tomto případě je ovšem nutné informovat o sponzorech vedení školy.

  5. Kdo šetří….

    …má za tři. Některé třídy se na maturitní ples skládají již od prvního ročníku. Každý přidá do společné kasy, pokud mu to možnosti dovolí. Snažte se náklady na ples zaplatit dopředu. Nebudete tak muset u sebe uchovávat velké množství peněz. Finance v žádném případě nenechávejte v šatně.

  6. Kapela

    Hudba je lék a také nedílnou součástí maturitního plesu. Pokud to chcete pořádně rozjet na tanečním parketu, určitě kapelu vybírejte s rozvahou. ALE také s dostatečným předstihem. Je možné, že si vyberete takovou skupinu, které se už nepodaří váš ples vměstnat do svého programu. A to i z toho důvodu, že orchestry, které na plesech vystupují, mohou mít nabitý program klidně až na dva roky dopředu. Pokud nemá škola domluvenou kapelu, která hraje na plesech školy pravidelně. Vybírejte hudební tělesa podle jejich repertoáru. Ten by měl sednout všem hostům – maminkám, tatínkům, prarodičům a vašim kamarádům či sourozencům. Pokud zjistíte, že jsou orchestry na datum vašeho plesu zarezervovány jinými školami, nezoufejte. Vždy se dá najít i jiné řešení. Jedno z nich, na které většina škol přistoupí, je oddělený sál s DJ.

  7. Téma maturitního plesu

    Podmořský svět, 60. léta, pohádky a tak dále. Tematické maturitní plesy jsou známé především díky filmům. A stávají se stále oblíbenějšími. Například třída, ve které se sejdou milovníci kouzelnického chlapce z Bradavic, určitě ocení maturitní ples v kouzelnickém stylu. Témat vymyslíte určitě celou řadu. Pak je ovšem dobré také vymyslet výzdobu, předtančení, půlnoční překvapení a třeba i téma do tomboly. Zkrátka by to všechno mělo krásně ladit.

  8. Bezpečnost nadevše

    Myslíme tím bezpečnostní agenturu. Nejde o nezbytně nutnou složku příprav plesu, ze strany studentů. A to proto, že velice často mají bezpečnost na starosti kulturní domy, ve kterých se plesy konají.


Tolik první díl o přípravách maturitního plesu. V příštím díle (17. 10.), se společně podíváme na program maturitního plesu. Zaměříme se na předtančení, slavnostní nástup, šerpování, proslovy, takzvané vystoupení na desátou, půlnoční překvapení, moderátory a také na to, zda je dobré umístit program na každý stůl nebo nikoliv.